Siseminister Igor Taro sõnas, et Venemaa piirivalvurite käitumine nõuab Politsei- ja Piirivalveametilt pidevalt ressursse ja kõrgendatud tähelepanu. „Piiripunktide öiste töötundide arvelt saame oma ametnikke tõhusamalt rakendada seal, kus neid on kõige rohkem vaja.“ Minister lisas, et esialgu kehtib otsus kolm kuud, mille järel hinnatakse olukorda uuesti ja otsustatakse edasised sammud.
Taro nentis ka, et piiripunktide töömahu vähendamine Eesti–Vene piiril on loogiline samm olukorras, kus piiriületuste arv on märgatavalt vähenenud ega taastu tõenäoliselt enam endises mahus. „Võrreldes 2018. aastaga on piiriületuste arv vähenenud ligikaudu viis korda. Kui 2018. aastal ületas idapiiri 5,3 miljonit inimest, siis 2025. aastal oli see arv 1 084 320,“ ütles siseminister.
PPA piirivalvejuhi Veiko Kommusaare sõnul ei saa jätta tähelepanuta idanaabri järjepidevaid katseid meid piiril testida „Vene poole provokatsioonid ja sagenenud piiriintsidendid nõuavad meilt pidevalt kõrgendatud tähelepanu ja täiendavat ressurssi piiril. Piiripunktide öine sulgemine võimaldab töö ümber korraldada ning vabanevat ressurssi suunata nii maismaa kui ka veepiiri nendesse lõikudesse, kus võimalike piirijuhtumite tõenäosus on kõige suurem,“ selgitas Kommusaar.
Ta lisas, et PPA on juba aastaid soovitanud Venemaale reisimist vältida, kuivõrd sealsete piirivalvurite käitumine on ettearvamatu ning julgeolekukaalutlustel võib meil olla vajalik piiripunktide viivitamatu sulgemine ning Eestisse harjumuspärase teekonna kaudu naasmine ei ole siis enam võimalik. „Muu hulgas peavad Venemaale reisida soovivad inimesed olema valmis selleks, et vene pool võib nende vastu ootamatut huvi üles näidata, neid info kogumiseks küsitleda ning enda kasuks kinni pidada. Nii kehtib meie soovitus edasi, et kel vältimatult vajalik ei ole, siis Venemaale me reisida ei soovita,“ toonitas piirivalve juht.
Alates 24. veebruarist on nii Luhamaa kui ka Koidula piiripunktid avatud vaid päevasel ajal ajavahemikus kella 7-19. „Öisel ajal piiriületajaid ei teenindata, piiri siis ületada ei saa ning kõrvalistel inimestel on keelatud öisel ajal piiripunkti territooriumil viibida. Esialgu jäävad piiripunktid öisel ajal suletuks kolmeks kuuks ning edasised otsused tehakse lähtuvalt julgeolekuvajadustest ja olukorra arengust piiril," ütles Kommusaar.
Piirivalvejuht rõhutas, et öise piiripunktide sulgemise arvelt päevast väljapanekut piiripunktides ei suurendata. „See tähendab, et Koidulas ja Luhamaal piiri ületada soovivatel inimestel tuleb aega varuda ning piiriületust mitte jätta viimasele hetkele. Kui piiripunktide õhtuse sulgemise eel on piiril palju inimesi, tuleb arvestada võimalusega, et piiri ei õnnestugi sel päeval ületada ning võimalus avaneb selleks alles järgmisel päeval, mil piiripunktid on taas avatud,“ selgitas ta.
Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja tolli alal Ursula Riimaa sõnul jätkub piiripunktides väljuval suunal täielik tollikontroll. „Oleme teinud tollipunktides töö ümberkorraldusi ning suunanud osa ametnikke rotatsiooni korras teistesse tollipunktidesse. Samal ajal tugevdame järelevalvet Luhamaa ja Koidula piiripunktides siseneval suunal, suurendades tollikontrollide mahtu ka Eestisse saabuvate sõidukite ja reisijate osas.“ rõhutas Riimaa.
Koidula ja Luhamaa maanteepiiripunktid on alates 24. veebruarist avatud ajavahemikus kella 7-19. Neid piiripunkte on võimalik läbida nii jalgsi kui ka sõidukitega. Jalakäijate piiriületus toimub elavas järjekorras, sõidukiga piiri ületada soovides on võimalik endale aeg ette broneerida. Öisel ajal piiriületajaid ei teenindata.
Koidula ja Luhamaa piiripunktide öine sulgemine ei too kaasa muudatusi Narva piiripunkti lahtioleku aegades ega muus töökorralduses. Narva piiripunkti kaudu saab piiri ületada jätkuvalt ajavahemikus kella 7-23 ning seda ainiti jalgsi.