Siseturvalisuse arengukava 2020-2030

Siseturvalisuse arengukavas on kokku lepitud siseturvalisuse valdkonna eesmärgid, põhimõtted ja olulisemad tegevussuunad ning eri poolte rollid aastani 2030.

Arengukava on jätkuks varem kehtinud arengukavale ning on üheks aluseks nii riigieelarve kui ka 2021–2027 finantsperioodi EL fondide riigisisesele planeerimisele ja kasutamisele. Arengukavas on koos partneritega hinnatud valdkonda puudutavaid probleeme, arenguvajadusi ja lepitud kokku eri poolte roll turvalise Eesti loomisel. 

Turvalises Eestis on stabiilne elukeskkond, kus inimene tunneb end kaitstult ja kus on tagatud tema ohutus ja kindlustatus. Turvalise elukeskkonna alustala on ennetamine. Samas peame olema valmis kiirelt reageerima, sest kõiki õnnetusi ja ohte kahjuks ennetada ei saa. Ühiskonna turvalisuse säilitamiseks ja suurendamiseks on vajalik igaühe – nii inimeste, riigiasutuste kui ka ettevõtete – üksteisest hooliv käitumine ja panus. Turvalise ühiskonna tagamine eeldab erinevate poolte jõupingutusi. Aastatel 2020–2030 on meie eesmärk Eesti siseturvalisust hoida ja kasvatada ning teha seda nii, et turvalisuse tagamiseks tehtavad jõupingutused ei peaks olema tehtud kellegi elu või tervise arvelt. Selleks tahame selgitada võimalikke kitsaskohti teadmistepõhiselt ja kasutada neile lahenduste loomisel ajakohaseid, mõjusaid ja nutikaid lahendusi.

Arengukava eesmärgid

Eesmärk:

Eesti on ohutu elukeskkonna ja turvaliste kogukondadega ühiskond, kus elanikud oskavad turvalisusriske märgata, neid vältida ja vajadusel neile adekvaatselt reageerida. Tehakse mitmekesist ennetustööd, mida iseloomustab valdkondadeülesus, kogukonnakesksus ja eri partnerite koostöö. Igaühe kaasatus ja panus iseenda ning kogukonna turvalisusesse vähendab ohtu elule, tervisele, keskkonnale ja varale.

eesmärk:

Inimesed tunnevad ennast kaitstuna ja avalikus kohas turvaliselt. Ohtu sattumisel on abi saamine ja osutamine kiire ja asjatundlik. Suurendatud on võimekust paljude kaasabil ohule reageerida ja leevendada ohu realiseerumisel tekitatud kahju. Järelevalvet avaliku ruumi üle ja sündmuste lahendamist toetavad vähem bürokraatlik õiguskeskkond ning jätkusuutlikud innovaatilised infotehnoloogia- ja sidelahendused.

eesmärk:

Eesti sisejulgeolek on kindel ning seda ohustavad tegurid on hästi teadvustatud ja maandatud mitmesuguste riigisiseste tegevuste ja rahvusvahelise koostöö kaudu. Eesti elanikud ning avalik, kolmas ja erasektor on valmis tulema toime erinevate Eestit ohustavate kriisidega.

eesmärk:

Eesti kodakondsus, rände- ja identiteedihalduspoliitika on usaldusväärsed, innovaatilised ja inimesekesksed, toetades Eesti arengut, ühiskonna sidusust ja toimimist ning tagades siseturvalisust.

eesmärk:

Siseturvalisuse asutused on atraktiivsed tööandjad ja inimesed teevad tähendusrikast tööd. Siseturvalisuse valdkonnas tegutsevad asjatundlikud, võimekad ja pühendunud inimesed. Siseturvalisuse tagamisel ollakse uuendusmeelsed, kasutatakse tarku ja innovaatilisi lahendusi.

Arengukava ja selle elluviimisega seotud dokumendid

Programmis on üksikasjalikumalt planeeritud tegevused ja eesmärgid arengukava elluviimiseks. Programmi ajakohastatakse kord aastas riigieelarve koostamise käigus, et tagada kooskõla riigi eelarvestrateegia ja riigi rahaliste võimalustega. Et luua siseturvalisuse valdkonnast terviklik arusaamine ja tõhustada koostööd, kajastatakse programmis nii nende asutuste vastutus, kes planeerivad nende pakutavate teenuste raha selles programmis, ent informatsiooniks ka nende asutuste vastutus, kes oma teenuste raha siin programmis ei planeeri, kuid kelle panuseta jääks programmis nimetatud eesmärk saavutamata.

​​​​

Siseturvalisuse arengukava elluviimist koordineerib Siseministeerium. Siseministeeriumi ülesanne arengukava elluviimisel ja suunamisel on arengukava elluviimise üldine seiramine, eri poolte tegevuste ja eriarvamuste ühtlustamine, arengukava aruandluse ja uuendamise korraldamine. Samuti arengukava elluviimiseks ja aruandluse toetamiseks vajaliku juhtkomisjoni või muu töörühma või nõukoja moodustamine ja selle tööülesannete määramine, et aidata kaasa teemade või programmide vahelisele prioriseerimisele ning parimate võimaluste leidmisele eesmärkide saavutamiseks. 

Arengukava elluviimise toetamiseks on moodustatud juhtkomisjon. Arengukava programmi parandamiseks ja täiendamiseks ning partneritega koostööks kasutame ka teisi juba toimivaid koostööformaate ning vajaduse korral loome uusi. Lisaks kaasatakse erinevaid pooli vastavalt teemale täpsemate lahenduste väljatöötamisse.

Viimati uuendatud 22.12.2023